sssaasa1.png 1024x570 1

Bilişim Vadisi ev sahipliğinde ve Sanofi iş birliğinde düzenlenen OncoSprint etkinliği gerçekleşti

Sanofi Türkiye’nin ReDis Innovation işbirliğiyle #kanser ve #yaşlılıkalanlarındaki öncelikli ihtiyaç ve problemlere yenilikçi çözümler geliştirmek amacıyla hayata geçirdiği #OncoSprint Programı’nın ilk dönemi #DemoDay ile sona erdi. Jüri üyelerinin değerlendirmelerinde en yüksek skoru alan girişimler, 30 Haziran’da Bilişim Vadisi’nde açıklandı.

Programa katılmaya hak kazanan 10 girişimci mentorluk desteği ile eğitimler içeren 1 aylık hızlandırma dönemine katılmışlardı. Bu dönem sonunda ürünlerini olgunlaştırma şansı bulan 6 girişimden derin teknoloji kategorisinde INITIO CELL ve TRAICK, sosyal kategoride ise Birebir Tv Dijital Eğitim Platformu ve Senyorapp; onkoloji, hematoloji, geriatri alanlarından fikir liderleri, kamu temsilcileri ve hasta derneklerinin oluşturduğu jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucunda kendi alanlarında en başarılı projeleri olarak seçildiler.

Jüri tarafından başarılı bulunan girişimlerden birer temsilci ayrıca, Medica Düsseldorf etkinliğine katılmak için sponsorluk kazandı.

Konuyla ilgili Sanofi Türkiye, İran ve Levant Özellikli Tedaviler Genel Müdürü Pelin Yunusoğlu, “Türkiye’deki inovasyon ekosistemini desteklemek amacıyla oluşturduğumuz ve 3 yıldır başarıyla devam eden PharmUp girişimcilik platformu kapsamında geliştirdiğimiz OncoSprint Programımızın ilkini başarıyla tamamlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. OncoSprint ile ‘kanser ve yaşlılık’ alanına odaklanıyoruz; çünkü yeni kanser vaka teşhislerinin yaklaşık %37’sini 70 yaş üzeri kişiler oluşturuyor ve bu oranın 2040 yılına kadar 2 katından daha fazla artacağı tahmin ediliyor. Sanofi Türkiye olarak kanser hastaları için daha kaliteli bir yaşamın mümkün olduğuna yürekten inanıyoruz. Bu alandaki eksikleri ele alıp boşlukları doldurmak ve toplumsal, sistematik çözümler bulmak için hep birlikte çalışmanın önemli olduğunu biliyoruz. Bu inançla hayata geçirdiğimiz OncoSprint’in başta ilk dönem birincisi olmak üzere tüm finalistlerini yürekten kutluyorum.” dedi.

ReDis Innovation Kurucusu ve Yöneticisi Selin Arslanhan: “Türkiye’de son 15 yılda girişimcilik ekosistemi önemli bir gelişme gösterdi. Bugün gelinen yerde en önemli meselelerden birisi, sahadaki ihtiyaçlara odaklı uygulanabilir teknolojik çözümlerin hayata geçirilmesidir. OncoSprint tam olarak buna yönelik bir tematik program. Kanser ve yaşlılık alanında, konunun uzmanlarıyla birlikte tespit ettiğimiz ve önceliklendirdiğimiz ihtiyaçlara yönelik çözümler geliştiren girişimlerle birlikte çalıştık ve Demo Day’de farklı alanlarda çözüm sunan 6 girişimci, alanında uzman geniş bir jüri karşısında sunumlarını yaptılar. OncoSprint’in özgün yanı kanser ve yaşlılık alanında sahada başlayıp sahada bitirdiğimiz bir program olması. Bu tür programların sağlık teknolojilerinde tetikleyici olacağını düşünüyoruz.” 

Kaynak: WORKSHOP Magazine