dad

Deprem Sonrası Süreç, Çocuklar Özelinde Nasıl Yürütülmeli?

Yaşananlar ile alakalı sohbet edin. Çocuğunuza olanlar hakkında ne hissettiğini sorun. Yeni soruları cevaplamaya açık olun. Soruları kısa ve dürüstçe cevaplayın, duyduğu yanlış bilgileri düzeltin. Konu hakkında konuşmak istemiyorsa, zorlamayın.

Davranışlarınızla rol model olun. Deprem süreci çocuklar açısından fazlasıyla stresli olabilir. Bu dönemde ebeveynlerin vermiş oldukları tepkiler çocuklar için adeta rehber niteliğindedir. Bu nedenle ebeveynlerin stresli durumlarda kendi kaygılarının farkında olmaları ve duygularını yönetebilmeleri gerekmektedir.

Güvende hissetmelerini sağlayın. Olası bir deprem sırasında çocuklara ne yapmaları gerektiğini gösterin. Uygulayabilecekleri önlemleri bilmeleri, olay üstünde kontrole sahip olduklarını hissettirecek ve endişelerinin azalmasına yardımcı olacaktır.

Günlük rutinleri devam ettirin. Çocuklar, belli rutinlere ve kurallara sahip olduklarında kendilerini daha rahat ve güven duygusu içinde hissederler. Mümkün olduğunca günlük rutinlere bağlı kalın (yemek vakitleri, uyku vakti vb.).

Olumsuz haberlere erişimini önleyin. Mümkünse, çocukların medya üzerinde yayınlanan deprem haberlerine erişimini önleyin. Depreme maruz kalmış insanların göstermiş olduğu cesaret, toplumsal yardımlaşma gibi olumlu örneklerden de haberdar olmasını sağlayın.

Yetişkin konuşmalarını denetim altına alın. Depremle alakalı konuşmalarda söylenenlerin farkında olun. Çocuklar duyduklarını yanlış yorumlayabilir ve anlamlandıramadıkları şeyler hakkında gereksiz yere dehşete kapılabilirler.

Pozitif olun. Pozitif ve iyimser bir bakış açısı çocukların kaygı seviyesini aşağıya taşıyacaktır.